Jak podejmować decyzje? 4 skuteczne metody.

Spread the love

Podejmowanie decyzji to energochłonna czynność, ale czy kiedyś myślałeś nad tym, by nauczyć się wykonywać ją skutecznie? Zaczynając w szkole podstawowej naukę matematyki czy języka polskiego, uczymy się pewnych metod i schematów, które mają ułatwić nam życie, dać fundamenty wiedzy, by móc rozwijać bardziej zaawansowane kwestie w konkretnej dziedzinie. Dlaczego więc, nie uczymy się w szkole jak podejmować decyzje, skoro możemy poszerzyć wiedzę z tego zakresu i ułatwić sobie życie?

Photo by Kristaps Grundsteins on Unsplash

Zacznijmy od tego, co wiemy o podejmowaniu decyzji. Robimy to intuicyjnie, nie myślimy długofalowo, nie bierzemy pod uwagę naszego większego celu, nie zastanawiamy się nad tym, na czym nam zależy – to skrajne przypadki powodujące nieświadome podejmowanie decyzji. Problemem nie jest to, że skutki naszych decyzji będą negatywne, ale to, że nie podejmujemy decyzji w pełni świadomie.

Skuteczne podejmowanie decyzji to świadome podejmowanie decyzji. To przemyślany krok
i pogodzenie się z konsekwencjami tego, co zrobimy.

Możemy to robić skutecznie i świadomie, do czego zachęcają nas autorzy książki Yyyyy, Jak podejmować dobre decyzje, Marcin Renduda oraz Rafał Żak.

4 metody świadomego podejmowania decyzji

Rozmowa z osobą, która rozwiązała taki sam problem

Podejmując decyzje często korzystamy z rad innych osób, ale nie pytamy tych, które miały podobny do nas problem – często są to osoby, które nie znają kontekstu sprawy, nie mają pojęcia o działalności czy pracy, którą wykonujemy. Zacznij od znalezienia kogoś, kto rozwiązał już taki problem. Jeśli jesteś przedsiębiorcą i zastanawiasz się nad przejściem
z działalności gospodarczej na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, poszukaj kogoś kto to zrobił. Poznaj cały kontekst sytuacji, ale w takim przypadku – nie zapomnij również
o spotkaniu z księgową.

Złap perspektywę – jaką radę dałbyś przyjacielowi?

Pamiętasz sytuację, kiedy Twój znajomy chciał zrezygnować ze swojej pracy, bo dostał propozycję z innej firmy, ale bał się podjąć decyzję? Zapytał się Ciebie, co zrobiłbyś na jego miejscu. Ty przeanalizowałeś jego sytuację na chłodno i powiedziałeś, że zgodziłbyś się przejść do drugiej firmy. Powiedziałeś także przyjacielowi, że cały czas narzekał na swojego pracodawcę i mówił o zmianie pracy, więc decyzja jest prosta. Jednak kiedy to Ty jesteś w tej sytuacji, nie potrafisz podjąć decyzji.

Siła takiego narzędzia polega na nabraniu dystansu do decyzji, oderwaniu się od swoich emocji i spojrzeniu na sytuację nieco z boku. Skoro doradzam osobie trzeciej, to będzie mi łatwiej taki stan osiągnąć.

Eliminuj

Jedna z najprostszych metod to eliminacja niepotrzebnych wariantów. Przy podejmowaniu decyzji istotne jest odrzucenie opcji, które nie spełniają naszych kryteriów. Załóżmy, że potrzebujemy wynająć lokal dla naszej firmy. Otwieramy przeglądarkę i wyskakuje nam ok. 40 tysięcy możliwości. Możliwości te dostępne są w całej Polsce, my chcemy wynająć lokal
w województwie opolskim. Zatem pozostaje nam 3 tysiące możliwości. Stwierdzamy, że potrzebny jest lokal mający min. 300 m2. Zostaje nam 300 opcji. Cena nie może przekraczać kwoty X. Zostaje nam 50 opcji. Z tysięcy opcji zostało 50. Może jest jeszcze jakieś kryterium,
o jakim zapomniałeś? Wtedy wybór będzie prostszy?

Adwokat diabła

Adwokat diabła to osoba, który mimo posiadania tych samych poglądów, zgadzająca się
z naszą decyzją, przedstawia krytyczne argumenty, które pozwalają spojrzeć na daną sytuację z innej perspektywy i podważyć nasze założenia. Sam możesz stać się adwokatem diabła. Kiedy chcemy otworzyć firmę mając w głowie innowacyjny produkt, uważamy, że przecież każdy będzie nim tak samo zachwycony jak my i będzie on sprzedawany jak świeże bułeczki. Ale… czy zbadaliśmy rynek? Czy sprawdziliśmy, czy jest zapotrzebowanie na ten produkt? Czy ktoś już nie zajmuje się jego dystrybucją? Czy koszty jego produkcji nie spowodują tak wysokiej ceny, że nasza grupa docelowa nie będzie miała możliwości kupienia go? Przyjmij rolę adwokata diabła i sam to sprawdź.

Metody dla Ciebie

Nie każda metoda będzie dobra dla każdego, nie każdy będzie potrafił z nich korzystać, dlatego też warto wybrać te, które są dobre dla Ciebie. Możesz je łączyć i używać ich na swój sposób. Metody przedstawione tutaj to zaledwie kropla w oceanie, ale mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Więcej informacji na ten temat możesz dowiedzieć się z książki o podejmowaniu decyzji Marcina Rendudy i Rafała Żaka.

A Ty… podejmujesz dobre decyzje?

Inspiracją i zarazem źródłem, z którego korzystałam była książka Yyyyy… Jak podejmować dobre decyzje, Marcin Renduda i Rafał Żak.

Pozdrawiam,
Ola

Zdjęcie